Sügisene vihmaveerennide hooldus

Sügisel puhasta vihmaveesüsteemid !

Puhasta vihmaveesüsteemid kevadel ja sügisel

Vihmaveesüsteemide puhastamine on tüütu kuid vajalik töö, mida on soovitatav teha vähemalt 2 korda aastas – kevadel ja sügisel. Eriti oluline on vihmaveesüsteemide puhastamine enne talve tulekut, et vältida renni lõhki jäätumist ja veekahjustusi katusel.

Miks vihmaveesüsteemide puhastamine vajalik on?

Vihmaveesüsteemid on maja fassaadi ja katuseräästa juures asuvad peenikesed vihmavee äravoolutorud, mis kaitsevad maja välisseinu veekahjustuste eest suunates sadevee ühtlaselt hoonest eemale. Kuna tegu on küllaltki peenikeste torudega, siis koguneb rennidesse palju orgaanilist prahti nagu lehed, oksapuru, muld, sammal jms. Saaste ummistab vihmaveesüsteemid ja vihma- ning sulavesi ei saa katuselt vabalt alla voolata tekitades katuselekkeid, seinade hallitust või katuseäärte mädanemist. Kevadisel lumesula perioodil, kui ummistunud rennis on jäävall ees, ei pääse sulavesi katuselt ära ning liigne vesi võib tungida katusekonstruktsioonidesse tekitades suurt materiaalset kahju. Samuti võivad talvel ummistunud vihmaveesüsteemid lõhki külmuda. Sellisel juhul tuleb renni katkised osad uute vastu vahetada või sootuks uus vihmaveesüsteem paigaldada, kuna tegu on tervikliku süsteemiga, mille jupikaupa uuendamine võib halvata renni tööefektiivsust.

Kuidas vihmaveesüsteeme puhastatakse?

Vihmaveesüsteemide puhastamiseks on tarvis tavalist redelit või maja katusel olevaid spetsiaalseid turvaredeleid ja –sildasid. Paralleelselt katuseäärega olevaid vihmaveetorusid saab puhastada käte abil korjates prahi ämbrisse. Keerulisem on vertikaalsete torudega, mille ummistust saab tuvastada aiavooliku abil. Kui vesi ajab üle ääre või niriseb liiga aeglaselt torust välja, on vihmaveesüsteemid ummistunud. Suurendades vee survet tuleb väiksem praht eest ja toru saab puhtaks. Suurema ummistuse puhul tuleb kasutada spetsiaalset harja. Vihmaveesüsteemide puhastamisel eemalda ka roosteplekid ja värvidefektid spetsiaalsete vahenditega ning vaata üle liitekohad, renniotsad ja kinnitusvahendid.
Vihmaveesüsteemide regulaarne puhastamine pikendab rennide eluiga ja hoiab maja fassaadi veekahjustuste eest. Rennide puhastamine on turvavarustuse olemasolul jõukohane julgemale majaomanikule kuid soovitatav on kasutada professionaalide abi.